Kuidas arvutatakse moraalse kahju suurust?
Moraalse kahju hüvitamise üks suuremaid probleeme on see, et vastupidiselt varalisele kahjule ei saa mittevaralist kahju (vahetult) rahas mõõta.Üldiselt arvestatakse moraalse kahju hüvitise määramisel rikkumise raskust ja ulatust ning kahju tekitaja käitumist ja suhtumist kahjustatud isikusse pärast rikkumist.
Kohtupraktika järgi arvestab kohus mittevaralise kahju eest mõistliku rahasumma väljamõistmisel järgmisi asjaolusid:
- rikkumise laadi ja raskust,
- rikkuja süüd ning selle astet,
- poolte majanduslikku olukorda,
- kannatanu enda osa kahju tekkimises;
- muid asjaolusid, millega arvestamata jätmine võiks kaasa tuua ebaõiglase hüvitise määramise.
Kehavigastuse või tervisekahjustuse puhul tuleb rahalise hüvitise suuruse määramisel arvestada erineva isikukahju (nt erineva tervisekahjustuse) tekkimisel selle tagajärgi kannatanule, st tema eeldatavat "valu suurust".
Rahaliselt hüvitamisele kuuluva mittevaralise kahju suuruse otsustab kohus diskretsiooni alusel. Siiski peavad kohtute väljamõistetud mittevaralise kahju hüvitiste suurused vastama ühiskonna üldise heaolu tasemele ning üldise võrdsuspõhiõiguse tagamiseks olema sarnastel asjaoludel võrreldavad.
Moraalse kahju hüvitamisest on 2017. aastal teinud ülevaate Riigikohus. Selle kohaselt oli suurem väljamõistetud hüvitis 127 800 eurot (tegemist oli erandliku juhtumiga). Enamik hüvitisi jäid Eestis 2017. aasta seisuga siiski kuni maksimaalse hüvitiseni 50 000 eurot.
Võrreldes muu Euroopaga, on Eesti moraalse kahju hüvitistelt täna n-ö vaeslapse rollis. Nii näiteks ulatuvad Saksamaal moraalse kahju hüvitised 600 000 euroni (sealjuures Saksamaa kindlustusandjad tasuvad juba aastaid kokkuleppeliselt isegi suuremaid moraalse kahju hüvitisi kui kohtuhüvitised). Seega hetkel jäävad Eesti moraalse kahju hüvitised paljudest muudest Euroopa maadest maha 10 kuni 15 korda, kuid kindlasti hakkab selline olukord lähiajal muutuma.
Õiguskirjanduses on toodud näide 20aastasest tüdrukust, kes jääb liiklusõnnetuse tagajärjel halvatuks. Erinevates riikides saaks ta moraalse kahju hüvitist järgmiselt:
- Prantsusmaal 300 000 eurot,
- Itaalias 225 000 eurot,
- Hispaanias 380 000 eurot,
- Suurbritannias 325 000 eurot,
- Saksamaal 325 000 eurot,
- Šveitsis 185 000 eurot,
- USAs 3,8 miljonit eurot.